Anne Sütünün Faydaları

Şüphesiz ki anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Bir bebeğin gelişimi için onun bütün hayatını etkileyecek besinlerden biridir aslında anne sütü. Anne sütünün faydalarını sıralayacak olursak ilk olarak bebeğin vücudunun gelişiminde en önemli besindir diyebiliriz. Ve bebek doğduktan sonra belli bir süre anne sütüyle beslenmek zorundadır. Aksi takdirde daha sonrasında onun hayatını etkileyecek sorunlara yol açabilir.

Anne sütü bebek tarafından en kolay şekilde sindirilebilen besindir. Bebek yaşı itibariyle diğer besinler için hazır olmayabilir. Fakat anne sütü için doğduğu andan itibaren hazırdır ve sindirimini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bebekler için mama ya da diğer besinleri seçerken birçok özelliğe dikkat edersiniz. Fakat anne sütünde bu durum söz konusu değildir. Çünkü annenin sütü bebeği için son derece uygun bir besindir ve Dünya’da o bebek için anne sütünden daha uygun bir besin yoktur. Zaten başka bir besine de pek fazla gerek duyulmaz. Bebek doğduktan itibaren ilk altı ay içinde çok az miktarda ek besin tavsiyesi verilir bunun dışında genellikle anne sütü yeterli olmaktadır. Tabii bunun da istisnaları olabilmektedir. Bebeğin gelişimiyle ya da herhangi bir hastalığı varsa bu durum değişebilmektedir.

anne sütünün faydaları

Ayrıca anne sütü bebeğin gelişimi açısından  da çok önemlidir. Bebeğin tüm organlarının gelişiminde anne sütü çok önemli rol oynamaktadır. Ayrıca anne sütü, bebeğin gelişimini ve büyümesini önemli derecede hızlandırmaktadır. Aynı zamanda bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde anne sütü çok etkilidir ve bebeğin hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Onun için en doğal vitamin ya da ilaçtır diyebiliriz aslında. Bebekler doğdukları andan itibaren birçok enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu nedenle bebeğin aldığı anne sütü miktarı ne kadar fazla olursa bağışıklık sistemi de o kadar güçlü olacak ve hastalıklarla daha kolay başa çıkabilecektir.

Bebeklerde görülen bir başka sağlık sorunu da obezite olarak bildiğimiz şişmanlıktır. Bebeklerin ek gıdalarla aşırı miktarda beslenmesi sorunu bazen obezite gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Fakat anne sütü, obezitenin engellenmesi konusunda da çok önemli bir noktada bulunmaktadır. Anne sütü bebeklerde obezite riskini en aza indirmektedir.

Bebeklerin büyüdüklerinde karşılaşabilecekleri bazı rahatsızlıkları engellemek için de anne sütü önemli bir yere sahiptir. Anne sütüyle yeterli miktarda beslenen bebeklerde bazı sağlık sorunları daha az olabilmektedir. Bu konuda aslında anne sütü bebeğin geleceği için önemli bir rol üstlenmektedir. Anne sütünün önemi ve faydalarını bilerek bebeğinizin yeteri miktarda anne sütüyle beslendiğinden emin olmalısınız.